Kako bi tijelo moglo apsorbirati i iskoristiti pojedine hranjive tvari, probavni sustav mora hranu valjano razgraditi. Nezdrave prehrambene navike, poput prevelikog unosa hrane s kojom se probavni sustav ne može nositi, uzrokuju probavne tegobe, a one mogu štetno djelovati na odnos alkalnog (lužnatog) i kiselog u tijelu.
Ako je vrijednost pH manja od 7, znači da je tijelo previše zakiseljeno. Prekomjernu kiselost zvanu acidoza mogu izazvati ne samo namirnice koje jedemo, nego i način na koji ih jedemo. Suvremena zapadnjačka prehrana podrazumijeva da većina nas jede previše pogrešnih vrsta hrane (i pije pogrešna pića). Takva prehrana jednostavno paralizira organizam i predstavlja nam teret.
Svoju ulogu pritom igraju i drugi čimbenici poput stresa, pomanjkanja sna, zagađenosti i pretjeranog vježbanja (koje uzrokuje stvaranje mliječne kiseline). Također, na povećanje kiselosti uvelike utječe životna dob.
ŠTO JE TO ALKALNA PREHRANA?
Već više od 100 godina načela življenja i prehrane koje je postavio austrijski liječnik F. X. Mayr te predstavljena u knjizi “Alkalna prehrana” autora dr. Stephana Domeniga koju izdaje Školska knjiga, pomažu desetcima tisuća ljudi da uvedu red u svoju prehranu, oslobode se suvišnih kilograma i bolje se osjećaju.
5 osnovnih načela alkalne prehrane:
1. Svaki dan popijte dvije litre vode – u to možete uračunati sokove, ali potrebno je piti i puno vode. Nemojte prestati piti vodu i početi piti, na primjer, samo sok od mrkve. Uz dvije litre na dan tijelo i njegovi organi bit će gipki.
2. Ako između obroka ogladnite, popijte malo povrtnog čaja ili filtriranu vodu. Katkada je tijelo žedno, a ne gladno, bolje je nešto popiti nego pojesti.
3. Navečer nemojte piti ili jesti sirovu hranu jer se teško probavlja. Tijekom noći takva hrana može fermentirati u želucu.
4. Umjesto crnog čaja ili kave pijte sok, biljni čaj i juhu. Crni čaj i kava su kiseli.
5. Nemojte biti napeti dok ste na kuri čišćenja; ostanite smireni i pozorni. Uživajte u procesu čišćenja tijela i duha.
Na to da je vaše tijelo previše kiselo može upućivati sljedećih 7 svakodnevnih tegoba:
1. Zatvor stolice i nadutost
I jednom i drugom uzrok su prebrzo jedenje, previše hrane i/ili prekiseli obroci.
2. Manjak energije i koncentracije
Budući da kiselina smanjuje količinu kisika u krvi, osjećate se tromo jer mozgu i tjelesnim sustavima nedostaje taj vitalni element.
3. Problemi s težinom
Prekomjerna tjelesna težina govori da vaša prehrana nije u skladu sa sposobnostima tijela da obradi hranu koju mu dajete.
4. Loš ten i suha, beživotna koža bez sjaja
Višak kiseline izlučuje se preko kože te uzrokuje njezino oštećenje i upalu.
5. Bolest desni, karijes i neugodan zadah
Mogu se izravno povezati s izrazito kiselom prehranom jer se tada bakterije mnogo brže razmnožavaju nego kod alkalne prehrane.
6. Česte hunjavice i prehlade
Kada tijelo ne dobiva pravu hranu i kada se želučana flora mijenja, vjerojatni je ishod slab obrambeni sustav.
7. Bolovi u mišićima i zglobovima
Upala može biti znak da se alkalni minerali u kostima i mišićima izlučuju kako bi neutralizirali kiselost. Pojedine kiseline, poput arahidonske kiseline u crvenom mesu, također aktiviraju upalu.
NISTE MOGLI NI DA ZAMISLITE: Evo šta začinjena hrana radi vašem telu
izvor zadovoljna.hr